2009. április 10-én egy 83 éves, beteg asszony előzetes letartóztatását – a magyar jogszabályokkal ellentétesen – a távollétében rendelték el, majd ez alapján számára teljesen váratlanul, a gyógykezelését végző kórházból vitték el a büntetés-végrehajtási intézetbe.
A letartóztatás elrendelésére annak ellenére került sor, hogy az Alkotmánybíróság évekkel korábban megsemmisítette azt a paragrafust, amelynek alapján az előzetes letartóztatás az érintett távollétében is elrendelhető volt. Az Alkotmánybíróság ezt azzal indokolta, hogy sérti a személyi szabadsághoz való jogot, ha annak jogerős ítélet nélkül történő elvonására bírói meghallgatás nélkül és megfelelő mérlegelési szempontok hiányában kerül sor.
A strasbourgi bíróság mai ítélete megállapítja, hogy a magyar hatóságok eljárása sértette a „törvényes” letartóztatás követelményét, mivel a magyar szabályok alapján is nyilvánvalóan jogszerűtlen volt a kényszerintézkedés, függetlenül az erről szóló döntés jogi kereteitől (tárgyalás, tanácsülés vagy nyilvános ülés), mert a terhelt nem volt jelen. A legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelésekor a terhelt meghallgatása nem mellőzhető, személyes körülményeit és érdemi érveit minden esetben a jelenlétében kell tisztázni.
A kérelmezőt a Magyar Helsinki Bizottság segítette a strasbourgi eljárás során.
A döntés szövege angolul az alábbi linken érhető el.